Na terenie pola biwakowego znajduje się punkt poboru wodny pitnej, urządzenia sanitarne oraz tereny rekreacyjne. Schron turystyczny natomiast stanowi niewielki obiekt turystyczny. Jest on zbudowany dla potrzeb podróżujących w górach. Schrony turystyczne pozwalają na nocleg oraz głównie służą schronieniu przed złymi warunkami pogodowymi bądź przed zmrokiem. Na terenie istniało oraz istnieje do tej pory kilka takich schronów turystycznych. Wśród nich warto wymienić następujące: schron turystyczny na Babiej Górze, który powstała początku XIX wieku, schron turystyczny Borówkowa, który istniał w latach 1935-1941, schron turystyczny Jawornica, który podczas drugiej wojny światowej uległ zniszczeniu, schron turystyczny Jaworzyna Krynicka, który funkcjonował w latach 1951-1960 i obecnie stanowi muzeum Polskiego Towarzystwa Turystyczno Krajoznawczego, schron turystyczny Hala Łabowska, który funkcjonował w latach 1953-1973, a obecnie znajduje się tu schronisko, jak również schron turystyczny Przehyba, który istniał w latach 1953-1958 i również obecnie znajduje się w nim schronisko. Ponadto istniały oraz istnieją obecnie również następujące schrony turystyczne: Przełęcz Płoszczyca, który funkcjonował w latach siedemdziesiątych dwudziestego wieku, a nastepnie przekształcony został w budynek służbowy Straży Granicznej, Romanka, który powstał w 1912 roku i został zniszczony pod koniec pierwszej wojny światowej, Runek, który powstał w 1925 roku, ale spłonął w 1934 roku oraz Solnisko, czyli Studencki Schron Turystyczny „Pod Solniskiem”.

Schrony turystyczne istniały w Polsce niegdyś oraz niektóre z nich istnieją do dziś bądź ich budynki pełnią inne lub podobne funkcje. Wśród schronów tego typu możemy wymienić między innymi następujące: Skrzyczne, który powstał w1924 i w trakcie drugiej wojny światowej stanowił schron dla narciarzy, jak również schron turystyczny Zielony Staw Gąsienicowy, który powstał w1896 roku. Schronisko młodzieżowe to z kolei rodzaj schroniska turystycznego. W takim schronisku znajdują się przeważnie pokoje sześcioosobowe oraz większe. Łazienki oraz toalety są wspólne. Stacja turystyczna to z kolei

obiekt noclegowy, który stworzony jest w prowizoryczny sposób dla obsługi ruchu turystycznego. Natomiast stanica żeglarska to niewielki obiekt lądowy, który znajduje się nad wodą. Obsługuje śródlądową turystykę wodną. Stanica żeglarska wyposażona jest w pomieszczenia noclegowe oraz w pomieszczenia gastronomiczne. Schronisko turystyczne stanowi budynek obsługujący ruch turystyczny. Można tutaj odpocząć lub schronić się przed złą pogodą. Świadczy również usługi noclegowe oraz gastronomiczne. Czasem w schronisku turystycznym znajdują się również: punkt informacji turystycznej, wypożyczalnie sprzętu turystycznego oraz sportowego, jak również dyżurka służb ratowniczych. Schroniska turystyczne można podzielić ze względu na różne kategorie, jak na przykład pełnione funkcje, dostępność komunikacyjna, przeznaczenie oraz lokalizacja. Stąd tez wyróżnia się następujące typy schronisk turystycznych: niezagospodarowane schrony, schroniska górskie, schroniska w terenie górskim oraz schroniska-hotele.