Z ekonomicznego punktu widzenia, przedmioty wykonane z wielu różnych materiałów, mają największy sens – po co nam nóż kuchenny, którego cała rękojeść wykonana jest ze stali nierdzewnej zamiast plastiku albo komputer, którego obudowa składa się z platyny i innych stopów szlachetnych jak elementy elektroniczne? Frezarki CNC również nie potrzebują narzędzi wykonanych w całości z węglików spiekanych, bo możemy zastosować tańszy, stalowy, korpus i osadzić w nim płytki skrawające, wykonane ze znacznie droższego węglika – tak właśnie działają głowice frezarskie do metalu.
Frezarki CNC już dawno porzuciły narzędzia wykonane ze stali szybkotnącej, na rzecz znacznie bardziej wydajnych materiałów (głównie węglików spiekanych). Dzięki temu głowice frezarskie do metalu mogą pracować znacznie szybciej i wydajniej, co przekłada się na znacznie niższe koszty. A jeżeli o kosztach mowa, to głowice frezarskie do metalu firmy Groth, której dystrybutorem jest firma Abplanalp, idealnie wpasowują się jako lider kategorii cena/jakość, oferując produkty tanie, nieustępujące jednak jakością konkurentom. Przykład do frezarki CNC to głowice trzpieniowe APK3E02 w średnicach od 16 do 20mm, które kosztują już od 50eur, czy też ich większe wersje, nasadzane, GAPK3F06 o średnicach 50 i 63mm, kosztujące odpowiednio 104 i 107eur. Powyższe głowice frezarskie do metalu korzystają z najbardziej uniwersalnej geometrii płytek skrawających z jakich frezarki CNC mogą korzystać – z geometrii APKT, i w wypadku katalogu Groth cena płytki wynosi od 2.44 do 3.78eur, idealnie dopełniając filozofię taniego i wydajnego skrawania.
Jednak głowice frezarskie do metalu to nie jedyne narzędzia składane, z których korzystają dzisiejsze frezarki CNC – w wypadku otworów przekraczających średnicę rzędu fi10-fi15, często okazuje się, że lepszym od strony ekonomicznej jest zastosowanie również wierteł płytkowych (nazywanych czasem wiertłami składanymi), w wypadku których świetnie sprawdzają się produkty firmy Kyocera. Podzielone na kilka typoszeregów, pozwalają łatwo dobrać odpowiednią geometrię dla naszej frezarki cnc. Dla wierteł składanych warto jednak zastanowić się nad rozwinięciem naszej obrabiarki o chłodzenie przez wrzeciono, które pozwala na wykonywanie głębokich otworów bez odwiórowywania, poprzez zmniejszenie temperatury w strefie składania oraz ułatwia ewakuację wiórów – szczęśliwie już od lat większość producentów oferuję taką możliwość. Na przykład amerykańska firma Haas wszystkie frezarki sprzedaje w tzw. wersji TSC-ready, co w praktyce oznacza obecność całego układu wymaganego do chłodzenia centralnego, za wyjątkiem pompy wysokociśnieniowej i filtra, dzięki czemu rozbudowa systemu do użycia optymalnych dla naszej frezarki cnc narzędzi, jest tańsza i prostsza.