Eksperci Cushman & Wakefield podsumowali 2022 rok w branży magazynowej. Poprzednie miesiące wiązały się z rekordem pod względem podaży. Odnotowano też drugi najlepszy wynik, jeśli chodzi o popyt. Teraz jednak rynek zmierza w stronę stabilizacji.

Powierzchnie magazynowe – podsumowanie i prognozy na 2023

Po raz kolejny udowodniono, że jest nawet w trudnych warunkach gospodarczych branża ta dobrze sobie radzi. Jednak eksperci przewidują, że zbliża się czas stabilizacji w dziale magazynów.

W 2022 roku wolumen transakcji najmu w Polsce wyniósł 6,7 mln mkw. Był to drugi najwyższy wynik aktywności najemców na rynku. Znaczenie ma także niski poziom wskaźnika pustostanów.

Popyt netto spadł jednak o 22% w ujęciu rocznym, a 33% całkowitego popytu to były renegocjacje umów oraz pojedyncze transakcje typu sale & leaseback. Jednak najwyższy poziom nowej podaży nie spowodował znaczącego wzrostu dostępności powierzchni magazynowych na polskim rynku.

Jakie są zatem prognozy na 2023 rok? Całkiem pozytywne, mimo geopolitycznych i ekonomicznych utrudnień. Rozwój rynku jest długofalowy i taki raczej pozostanie – będą go wspierać takie czynniki jak między innymi automatyzacja, logistyka „ostatniej mili” czy nearshoring. Kluczowy dla sektora magazynowego jest też ciągły wzrost branży e-commerce. Niemal 1/3 zasobów powierzchni magazynowej w Polsce służy do obsługi handlu online.

Magazyny do wynajęcia – stagnacja czy stabilizacja?

Wiele firm w 2022 roku walczyło z problemami i ciągle zmieniającym się otoczeniem makroekonomicznym. Inwestowanie było trudne, liczne procesy uległy wydłużeniu a trwały dłużej, wielu przedsiębiorców miało problem z planowaniem działań.

Część firm wstrzymało swoje działania aż nastanie stabilizacja warunków na rynku. Jednak nadal wiele firm rozwija aktywnie nowoczesną infrastrukturę magazynów w polskich miastach. Należą do nich także operatorzy logistyczni, firmy z branży reklamowej, transportowej, logistyki, kurierskiej czy e-commerce, sieci sklepów (m.in. Lidl, Jeronimo Martins) oraz firmy działające w branży budowalnej i produkcyjnej (np. Robert Bosch GmbH, czy Saint Gobain Sekurit).

Poza tym obecnie magazyny do wynajęcia są budowane zgodnie z oczekiwaniami najemcy – niemal na zamówienie. Znaczenie ma też konieczność dopasowania oczekiwań do warunków stawianych przez podmioty finansujące – m.in. banki. To z kolei kształtuje politykę cenową, a w tym wysokość stawek najmu. Wzrost nie ominął rynku w Polsce. Bazowe stawki czynszów za magazyny big nawet o 20-30% w 2022 roku.